“Sazıyla sevişen adam…”
İzzet ÖZ / MÜZİSYEN – PRODÜKTÖR


“Bir altın saz…”
Erdoğan SEVGİN / GAZETECİ – ELEŞTİRMEN


“Anadolu halk ozanlığı ve halk sanatçılığı dalında bağlama en temel bir ötküdür. Şimdiye dek binlerce bağlama ve saz ustası bağlamayı otantik kalıpları içinde çağımıza kadar tınlattılar. Bir Muzaffer Özdemir var ki, ben onun parmaklarında çağdaş batı aryalarının sihirli ve sinsi iniltilerini dinlerken evrensel müzikte devingenliğin inanılmaz aparatlarına rastladım.”

Aşık Mahsuni ŞERİF / HALK OZANI


“Sazı çalmanın ötesinde, dinletmenin ötesinde, gerçekleştirdiği şovla seyirlik hale getiren Muzaffer’i seyretmek ayrı bir lezzet…”
Cem KARACA / MÜZİSYEN


“Muzaffer’i Sezen AKSU ve müzisyen arkadaşlarla dinledik. Aramıza katıldı. Sonra ‘Azınlıkta Kaldık’ oyununda çalıştı. Sahnede en çok alkışı o aldı parsayı topluyordu. İçinde güzel bir yer var o yerle buluştuğunda yıldızı hep parlayacak.”
Uğur YÜCEL / MÜZİSYEN – OYUNCU


“Muzaffer Özdemir ismi söylendiğinde, sanatçılığının yanı sıra, yeni, yepyeni çalgılar icat eden, bunları kitlelere benimsetip yeni fikirlerin doğmasını sağlayan, yeni ufukların kapısını açan hümanist bir dost gelir aklıma. Kendisine başarılar diler, sevgililerimi saygılarımı sunmak isterim…”
Musa EROĞLU / HALK OZANI


“Saz, özellikle de aşkım cura. Alamadım ve de çalamadım. İyi ki çalamamışım. Yoksa Muzaffer’i izleyip, dinleyince yeteneğimden kuşku duyabilirdim. Muzaffer saz çalmıyor, hücrelerine ve genlerine yerleştirip bir vücut olmuş, öyle oturuyor, öyle yürüyor, öyle işte söylüyor. Sazın olanaklarını Muzaffer tez zamanda dünya aleme kabul ettirecek…”
Ali Rıza BİNBOĞA / MÜZİSYEN


“Muzaffer Özdemir’i ilk keşfedenlerdenim. İsminin altına sanatçı yazmışlar.
Evet o bir sanatçı, bence dünya çapında…”
Sina KOLOĞLU / MÜZİSYEN – GAZETECİ


“Muzaffer Özdemir gönül adamıdır. Onunun gönlüne aklın bile aklı ermez… Şelpe tekniğiyle enstrümanlarını farklı çalışıyla, çağdaş halk müziğine büyük katkıları olmuştur. O, her dinlediğimde ilham aldığım, ve benim eserlerimi çok iyi icra ettiğine inandığım önemli bir müzisyendir. Muzaffer’i anlatmak gerçekten çok zor. Mutlaka dinlenmesi gerek… Muzaffer dostuma, gönül dolusu ölümsüz sevgiler…”
Ali Ekber ÇİÇEK / HALK OZANI


“Sitarda Ravi ŞANKAR ne ise bizim bağlamada Muzaffer ÖZDEMİR odur. Müzik değil sadece, unutulmaz bir şov yapıyor Muzaffer ÖZDEMİR. 10 üzerinden 40 verirsiniz notlamak gerekse. İnanın dünya dünya olalı bağlama bu kadar muhteşem bir virtuözite ile çalınmamıştır.”
Hıncal ULUÇ / GAZETECİ – YAZAR


“Bir bireyin görüntüsü, o kişinin eseri ortaya çıkınca kaybolur. Sazı eline alıp çalmaya başladığında Muzaffer Beyin görüntüsü kayboldu, değişti. Walt Disney’in kahramanları gibi gerçek ötesi bir görüntü ortaya çıktı. Hızı ve ritmik, beklenmedik figürler, hareketler, müzik ile mükemmel uyum.

Nefesimi tutum şaşkın şaşkın , -başka bir boyuta gitmiş gibi- izledim.

Yorumlamak gerekirse; felsefe tarihinde evrenin temel oluşumunda müzik ve ritmi temel kabul eden akım ve düşünceler vardır. Onlara göre yaşam ve varlığın özü müziktir, ritimdir, notadır, ahenktir. Bu nasıl mümkün sorusuna cevabı Muzaffer Beyi izlediğimde buldum. Müzik yaparken trans halinde o “öz”ü mutlaka mükemmelliği yakalamıştı.

Bunları düşündürdüğün için teşekkürler”

Züleyha YALÇIN BÖBREK / Felsefe Grubu Öğretmeni


“Sahada Sergen, sazda Muzaffer…”
Okan / Bir dinleyici


“Aşk düeti, edabiyatımızda pek örneği görülmeyen bir çalışma. Muzaffer Özdemirde yarattığı şiir bahçesinin mutlu bahçıvanı. Başka bir benzeri olmayan…”
Cezmi Ersöz / Yazar


“Sazın kalbine dokunan adam, kelimelerin kalbine de nasıl dokunduğunu, hepimize gösterdi.Hiç denenmemişi, duru bir içtenlikle sunuyor son kitabında Muzaffer Özdemir; beğendiği, sevdiği şairlerin şiirlerinden bir bölümünü alıp, kendisi tamamlıyor gönlünce o dizeleri…
Bir türkünün ilk tınılarını duyup, türkünün özüne ihanet etmeden, gönül sesiyle tamamlıyor her ezgiyi; her bir şairin her dizesine bambaşka bir tat katarak.
O bilinen alçak gönüllüğü ile ‘tamamladığı’ şiirler ya da dizeler, yepyeni bir ırmaktan, bambaşka bir yorumla akıyor kalbimize. Sanki Güneş’in diğer yarısını tamamlar gibi…
Kutlarım seni sazın, sözün az bulunur ustası bu güzelim kitabın için…”
Yelda Karataş / Şair


Muzaffer Özdemir’i dünyaca ünlü caz ustaları keşfetseler, bu rengi, kendi grupları içinde kullanabilmek için birbirleriyle yarışırlar
Bedri BAYKAM / Ressam


Bazı sanatçılar vardır, onların sanatçı kimliğinden ziyade, ortaya koymuş oldukları eserlerle ilgileniriz. Yıllar sonra onların eserlerini hatırlasak bile, o eserlerin kime ait olduğunu unutmuş olabiliriz. Diğer taraftan bazı sanatçılar vardır ki, onlar kulaklarımızın duymadığı, içimizde, ta derinlerde olan yaşamın ritmini ve melodisini dışarı çıkarırlar. Böylece güncellikten ziyade, gelecek nesillere uzanır onların sedası. İşte onların hem sanatını, hem sanatçı kişiliğini asla unutmayız. Tıpkı Muzaffer Özdemir’de olduğu gibi… KUBAT / Müzisyen

Müzik laboratuarının deli profesörü, deneyler, icatlar, ritim, coşku, duygu, yarattığın coşkunluğa selamlar. Senin deneylerin gençlere sonsuz bir deniz gibi açılsınlar…
Taner ÖNGÜR / GRUP MOĞOLLAR


Bağlama çalıyor, herkes çalabilir. Ama o başka. Arif de şaşakalıyor o çalarken, Yavuz da, Musa da “afferinliyor”, ahali de… Ozan Muzo rüzgarı esiyor.
Savaş AY / GAZETECİ


Sahnede on iki el, yirmi dört bacak ve kocaman yürekli adam, seni kocaman seviyorum.
Cahit BERKAY / GRUP MOĞOLLAR